Piwnica – czego nie wolno przechowywać.
Piwnica – czego nie wolno przechowywać w piwnicy, a co jest dozwolone
Piwnica, najczęściej znajdująca się w podziemnej kondygnacji budynku, stanowi przestrzeń którą większość z nas wykorzystuje do przechowywania rzeczy, których z różnych względów nie mamy możliwości przechowywać w mieszkaniu. Jednak zanim zdecydujemy się na przeniesienie tam przedmiotów musimy znać zasady co można a czego nie można tam przechowywać.
Co jest zabronione?
Decydując się na przeniesienie przedmiotów do piwnicy, która bardzo często służy nam jako magazynek podręczny, musimy zdawać sobie sprawę że są przepisy które regulują zasady bezpiecznego składowania materiałów.
Takim dokumentem min. jest rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz.U.2010 nr 109 poz. 719 wraz z aktami zmieniającymi).
Z dokumentu wynika, że w pomieszczeniach piwnicznych i na drogach komunikacji
(w korytarzach piwnicznych i na klatkach schodowych w sposób zmniejszający ich szerokość lub wysokość) nie wolno przechowywać:
- materiałów niebezpiecznych pożarowo – materiałów palnych,
- pojazdów silnikowych jeżeli nie opróżniono zbiornika paliwa pojazdu i nie odłączono na stałe zasilania akumulatorowego pojazdu,
- pełnych, niepełnych i opróżnionych butli przeznaczonych do gazów palnych,
- fajerwerków i materiałów wybuchowych.
Dodatkowo zgodnie z polskim prawem oraz normami bezpieczeństwa zakazane jest również składowanie:
- odpadów niebezpiecznych (chemikalia, wszelkie substancje toksyczne, farby na bazie rozpuszczalników, kleje oraz środki ochrony roślin),
- odpady komunalne (śmieci bytowe mogą być siedliskiem zanieczyszczeń biologicznych a resztki jedzenia mogą nęcić szczury lub owady),
- odpady budowlane.
Co jest dozwolone?
Przedmioty, które nie zagrażają bezpieczeństwu pożarowemu i nie łamią przepisów, mogą być przechowywane bez przeszkód, tj.: niewielkie meble, przetwory, narzędzia, przedmioty codziennego użytku, pamiątki, sprzęty sportowo –rekreacyjne.
Wielu mieszkańców domów chowa do piwnic nieużywane urządzenia elektryczne, jak lodówki turystyczne, monitory i wiele innych. Przepisy nie zabraniają trzymania w piwnicy takich sprzętów, jednak warto pamiętać, że przechowywane w wilgotnych piwnicach mogą ulec uszkodzeniu.
Urządzenia, rowery elektryczne, hulajnogi elektryczne.
W chwili obecnej nie ma żadnych przepisów, które regulowałyby to zagadnienie. Jednakże przy ich przechowywaniu wspomniane rozporządzenie wskazuje przechowywanie materiałów niebezpiecznych pożarowo (a takim zapewne pozostają baterie urządzeń) zgodnie z warunkami określonymi przez producenta urządzeń elektrycznych oraz w sposób uniemożliwiający powstanie pożaru lub wybuchu w następstwie procesu składowania lub wskutek wzajemnego oddziaływania. Producenci urządzeń wskazują jako pomieszczenia do przechowywania miejsca suche i ciepłe w których panuje stabilna temperatura z dala od źródeł ciepła.
Wobec rosnącego zainteresowania hulajnogami i rowerami elektrycznymi wśród naszych Mieszkańców Zarząd Spółdzielni skierował zapytanie do Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Jaworznie z prośbą o opinię w przedmiotowej sprawie.
Jak czytamy nie zaleca się, nie tylko ładowania, ale również przechowywania urządzeń wyposażonych w akumulatory litowo-jonowe w pomieszczeniach niewydzielonych pod względem pożarowym a takimi pozostają pomieszczenia piwniczne, rowerownie, korytarze jak i mieszkania.
Biorąc pod uwagę specyfikę i szybkość z jaką rozprzestrzenia się ogień w wyniku eksplozji baterii oraz z uwagi na bezpieczeństwo pożarowe i zabezpieczenie dróg ewakuacji, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem wydaje się być przechowywanie tego sprzętu w wolnostojących garażach czy na balkonie co w przypadku powstania zagrożenia zminimalizuje jego oddziaływanie na pozostałych mieszkańców budynku.
Klatki schodowe i korytarze piwniczne.
Przechowywanie mebli i innych przedmiotów wielkogabarytowych na korytarzach bloków wielorodzinnych jest zabronione ze względu na przepisy przeciwpożarowe i zasady bezpieczeństwa. Korytarze i klatki schodowe pełnią funkcję dróg ewakuacyjnych, a pozostawione przedmioty, w tym meble, mogą utrudniać ewakuację w przypadku pożaru lub innych zagrożeń, a także utrudniać akcję ratowniczą. Dodatkowo, meble mogą stanowić zagrożenie pożarowe, zwłaszcza jeśli są wykonane z łatwopalnych materiałów.
Właściciel powyższych przedmiotów może zostać zobowiązany do ich usunięcia, a w przypadku niepodporządkowania się, mogą zostać one usunięte przez pracowników Administracji na jego koszt.
opinia PSP w sprawie przechowywania urządzeń z bateriami litowo-jonowymi-1.jpg